Pow Wow
Pow Wow Main Page
Dancer Registration Forms & Schedule
Dance Competition & Drum Contest Rules
2009 Pow Wow Winners
What is a Pow Wow?
Pow Wow Head Staff
Award Categories & Prize Money

Canadian Aboriginal Festival on Facebook
Canadian Aboriginal Festival YouTube Channel

2005 Pow Wow Winners
For previous year's winners, visit the archive

Golden Agers - 50+

Men’s Traditional
1. Ivan Lonechild, Alberta
2. Irvine Scalplock, Alberta
3. Ejay Smith, Minnesota
4. Gerald Cleveland Sr., Wisconsin
5. Aiesanahkwat, Wisconsin

Women’s Traditional
1. Iris TC Cleveland, Wisconsin
2. Sharon Roberts, Okalahoma
3. Debblie Klein, Michigan
4. Linda Eskawkoyan, Ontario
5. Patricia Gardener

Seniors - 18 and over

Men’s Traditional
1. Jordan Williams White-Eye, Ontario
2. Adrian Klein Sr.
3. Dana Warrington, Wisconsin
4. Eli Snow, Alberta
5. Maheengun Shawanda

Women’s Traditional
1. Linda Standing, Saskatchewan
2. Maryann High Eagle
3. Amber Buffalo, Alberta
4. Cindy Worm, Alberta
5. Kristol Abel, Ontario

Men’s Fancy
1. Darrell Hill
2. Nigel Schuyler
3. Jerry Cleveland Jr., Wisconsin
4. Joey Summers, Alberta
5. Graham Trudeau, Ontario

Women’s Fancy
1. Lisa Ewalk-Noon
2. Amber Rose Cleveland, Wisconsin
3. Carol Melting Tallow, Alberta
4. Lisa Odjig, Ontario
5. Star Lasley, Iowa

Men’s Grass
1. Rusty Gillette, North Dakota
2. Matthew Pheasant, Ontario
3. Ron McNab, Saskatchewan
4. Darryl Bolton, Alberta
5. Brandon Daniels, Alberta

Women’s Jingle Dress
1. Karen Peasant, Ontario
2. Leah Omeasoo Syrette, Alberta
3. Melinda Whitecloud, Saskatchewan
4. Jennifer Young Bear, North Dakota
5. Rowena Roberts, Okalahoma

Junior - 13 to 17 years

Teen Men’s Traditional
1. Edwards Daniels
2. Marshall Funmaker, Michigan
3. Dakota Funmaker, Michigan
4. James Wrightman, Ontario
5. Frazer Phillips, Ontario

Teen Women’s Traditional
1. Sabrina Shawanda, Ontario
2. Megan Gabriel, Quebec
3. Alicia Sayers
4. 0
5. 0

Teen Men’s Fancy
1. Josh Hill, Virginia
2. Tyrone Shawana, Ontario
3. David White Jr., Ontario
4. Harlan Mechewais, Alberta
5. -

Teen Women’s Fancy
1. Nyomi Cleveland, Wisconsin
2. Quiency Russell, Albert
3. Angel White, Manitoba
4. Renee Gegwetch, Manitoba
5. Anonnid:a Jacobs Rice, Quebec

Teen Grass
1. Jesse Osawamick, Ontario
2. Travis Toto, Saskatchewan
3. Wade Doxtator, Quebec
4. Beany John, Alberta
5. Kyle Lavalle, Ontario

Teen Jingle Dress
1. Cheyenne Petoskey, Michigan
2. Cileena Sandy, Ontario
3. Amelia McGregor, Ontario
4. Krista Osawamick, Ontario
5. Nikki Hill, Ontario

Junior – 13-17years

Boys Traditional
1. Nodin Shawanda, Ontario
2. Talcon White-Eye, Ontario
3. Brandon Hinojosh, Ontario
4. Lasakayuntehse “Lasa”, Ontario
5. Hakim Ratt, Quebec

Girls Traditional
1. Cassidi Webkamigad, Ontario
2. Tarlynn Tone-Pah-Hote, Connecticut
3. Aaliyah Decoursay
4. MaKayla Webkamigad, Ontario
5. Denise Miller, Ontario

Boy’s Fancy
1. Courage Cleveland, Wisconsin
2. Frank Daniels Jr.
3. Miisheen Meegwan Shawanda, Ontario
4. Dallas John, Ontario
5. Jo-Jo Maness, Ontario

Girls Fancy
1. Laryn Oakes, Saskatchewan
2. Beedoskah Stonefish, Michigan
3. Tavin Lasley, Iowa
4. Kianna White, Ontario
5. Raena Lasley, Iowa

Boy’s Grass
1. Peanutt Roberts, Okalahoma
2. Nolan Smoke, Ontario
3. Timmy Johnson, Ontario
4. Jenmee Bondy, Ontario
5. Shane Flamond

Girls Jingle Dress
1. Mallary Oakes, Saskatchewan
2. Sierra White, Ontario
3. Cheyenne White, Ontario
4. Waskwane Stonefish, Michigan
5. Zaida Collin Sands

Juvenile - 6-12 years

Boy’s Traditional
1. Clayton Logan, New York
2. -
3. -
4. -
5. -

Smoke Dance

Golden Age Men
1. Clayton Logan, New York
2. -
3. -
4. -
5. -

Golden Age Women
1. Gloria Skye, Ontario
2. Deanna Skye, Ontario
3. Rebecca Bowden, New York
4. Beverley Porter, New York
5. Patricia Hill, Ontario

Senior Men
1. Lyle Anderson, Ontario
2. Cameron Hill, Ontario
3. Jordan Smith, New York
4. Ashojano:ron Jacobs Rice
5. Solon Spruce, New York

Senior Women
1. Tia Nicole Smith, Ontario
2. Reese Bomberry, Ontario
3. Lisa Jonathan, New York
4. Valerie Parker, New York
5. Tesha Emarthle, Ontario

Teen Men
1. Tony Johnson, Ontario
2. Jack Harris, New York
3. Ryan Burnham, Ontario
4. Dudes Thompson, New York
5. Ryan Chrysler, New York

Teen women’s
1. Emily Regis, Quebec
2. Kaylyn White, New York
3. #2056
4. Jija Jacobs, Ontario
5. Ienikonhriiohstha Elijah, Ontario

Drumm Winners

1. High Noon
2. Bear Creek
3. Grey Buffalo
4. Perfect Storm
5. Eagle Flight



slideshow01 slideshow02 videocoverage01 videocoverage02
 
 

Copyright ©2011 Indian Art-I-Crafts

 
festinfo ticketacc gethere vendorinfo contactus aboutus home