Canadian Aboriginal Festival on Facebook
Canadian Aboriginal Festival YouTube Channel
 

2003 Pow Wow Winners
   
 

Golden Agers, 50 +

Men’s Traditional

1st - Frank McKay
2nd - Royce Kingbird
3rd - Bill Constant
4th - Arsene Tootoosis
5th - Herman Logan

Women’s Traditional

1st- Pat Logan
2nd - Debbie Klein
3rd - Reverend Evelyn White Eye
4th - Vera Kingbird
5th - Patricia Gardner

Seniors, 18 and over

Men’s Traditional

1st - Donny Rain
2nd - Jordan Williams White Eye
3rd -Osceola Redshirt
4th - Maheegun Shawanda
5th - Sheldon Wuttunee

Women’s Traditional

1st - Maryann Patrick
2nd - Dawn Madahbee
3rd - Linda Standing
4th - Amber Buffalo
5th - Stephanie Wuttunee

Men’s Fancy

1st - Wayne Silas Jr.
2nd - Jerry Cleveland Jr.
3rd - Nigel Schuyler
4th - Wes Cleland
5th - Colby Tootoosis

Women’s Fancy

1st - Carol Melting Tallow
2nd - Rose Track
3rd - Irene Oakes
4th - Tricia Albert
5th - Lisa Odjig

Men’s Grass

1st - Randall Paskemin
2nd - Darryl Bolten
3rd - Rusty Gillette
4th - Rylan Thomas
5th - Jyles Copenance

Women’s Jingle

1st - Rowena Roberts
2nd- Alanna Tootoosis
3rd - Kim Buffalo
4th - Jackie Klein
5th - Karen Pheasant

Junior, 13 - 17 years old

Men’s Traditional

1st- Gary Richards Jr.
2nd - Taylor Mitchell
3rd - Teka Little Bear
4th - James Wrightman
5th - Torrey VanEvery

Women’s Traditional

1st - Sabrina Shawanda
2nd - Angel Starr
3rd - Liz Eshikibok
4t h- Doris Dowdy
5th - Danielle Cottrelle

Men’s Fancy

1st - Jojo Tootoosis
2nd - Sonny Boy Starr
3rd - Nimkii Osawamick
4th - Nahnin Williams
5th - Jarrod Wrightman

Women’s Fancy

1st - Amber Cleveland
2nd - Terrylee Hindsley
3rd - Josee Starr
4th - Shibabe Hodge
5th - Taryn Walking Eagle

Men’s Grass

1st - Sam Necklace
2nd - Jesse Osawamick
3rd - Winter Dockstader
4th - Frazer Phillips
5th - Tyrone Shawana

Women’s Jingle

1st - Jasmine Phillips
2nd - Lesley Smoke
3rd - Kirsta Osawamick
4th - Juanita Plain
5th - Janielle Papineau

Juvenile 6-12 yrs

Boy’s Traditional

1st - John Richards
2nd - Nodin Cotrelle
3rd - Dylan Lightning
4th - Talon White Eye
5th - Brandon Hinojosa

Girl’s Traditional

1st - Janelle Chee
2nd - Sklar Ballew
3rd - Cassidi Webkamigad
4th - Tanisha Beetso
5th - Makayla Webkamigad

Boy’s Fancy

1st - Courage Cleveland
2nd - Mason Storm Kingbird
3rd - Chi-Giizhig Bressette
4th - Meeshee Shawanda
5th - Nolan Smoke

Girl’s Fancy

1st - Nyomi Cleveland
2nd - Quincy Delaney-Bussell
3rd - Sarah Ballew
4th - Cheyenne Fineday
5th - Amanda Grant

Boy’s Grass

1st - Peanut Roberts
2nd - Karaka Osawamick
3rd - Ceejay Kelly
4th - Tibby Nephew
5th - David Ninojosa

Girl’s Jingle

1st - Denette Chee
2nd - Cheyenne White
3rd - Shandra Nevi-Myo
4th - Sugar Thomas
5th - Kenna King

Smoke Dance

Golden Age Men’s, 50+ yrs

1st - Clayton Logan

Golden Age Women’s, 50+ yrs

1st - Sandy Dowdy
2nd - Gloria Sky
3rd - Denna Skye
4th - Teresa Doxtator
5th - Beverly Porter

Senior Men’s, 18- 49 yrs

1st - Cameron Hill
2nd - Lyle Anderson
3rd - David R.Smith
4th - Jordan Smith
5th - Trevor Jones

Senior Women’s, 18-49 yrs

1st - Valerie Parker
2nd - Samatha Moses
3rd - Tia Smith
4th - Tesha Emarthie
5th - Lisa Jonathan

Juniors Boy's, 13-17 yrs

1st - Ray Silverheels
2nd - Herbie John
3rd - Tekahantake Montour Regis
4th - Ryan Burnham
5th - Dylan Isaacs

Junior Girl's, 13-17 yrs

1st - Ashley Abrams
2nd - Ienikonriyostha Elijah
3rd - Monica Papineau
4th - Monique Powless
5th - Brooke Crouse-Kennedy

Drums

1st - Bear Creek
2nd - Whitefish Jr.
3rd - White Tail SIngers
4th - Stoney Creek
5th - Eagle Flight

Chicken Dance Special

1st - Randall Paskemin
2nd - Corey Keewatin
3rd - Colby Tootoosis
4th - Osceola Redshirt
5th - Matthew Isaac

 
 



slideshow01 slideshow02 videocoverage01 videocoverage02
 
 

Copyright ©2011 Indian Art-I-Crafts

 
festinfo ticketacc gethere vendorinfo contactus aboutus home