Canadian Aboriginal Festival on Facebook
Canadian Aboriginal Festival YouTube Channel

Performing Arts
   
 

The Performing Arts will again play a major role in the overall festival presentation. This year we'll be looking forward to presenting some of the best in Aboriginal talents from all over the world.

Information on past festival performaces can be found in the Archive section.


Overview

Main Stage
Throughout the festival, the Main Stage will feature various artists from both the Music and Performance tents.

Music Cafe
The line up for the music tent is now being put together by the organizers. The number of artists prepared to entertain at this year's festival will assure visitors of the best in Aboriginal music.

Performance Tent
The performance tent, new this year, will feature contemporary dance, theatre, the spoken word, music, demonstrations and special performances.


Performance Schedule

 

RBC
Main
Stage Performances

Saturday, November 29, 2008
Emcee: Rosa John

Time Artist/ Performance
11:45 am - 12:45pm Eaglesong Dancers
Arvel Bird
Buffy Ste. Marie
5:30 pm - 6:30pm 5:30 pm - 6:30pm
Siberian Dancers
Miss Indian World Nicole
Kehewin Native Dance Theatre

Sunday, November 30, 2008
Emcee: Rosa John

Time Artist/ Performance
10:45 am - 11:45 am Siberian Dancers
Eaglesong Dancers
Kehewin Native Dance Theatre
Arvel Bird

Performance Tent

Saturday, November 29, 2008
Emcee: Monique Diabo

Time Artist/Performers/Demonstration Genre
11:00 am - 12:00 pm
&
2:30 pm - 6 pm

Childrens’ Craft & Demonstrations Workshop:

Activity Instructor Type
Mystery Braid Donna Leach Children’s Activity
Face Painting Samantha Doxtator Children’s Activity
Baby Mittens Sunshine Tenasco Demonstration
Drum Making Dave White Demonstration
Wampum Belts Ken & R. Maracle Demonstration
Tamarack Bird   Demonstration
11:00 am - 12:00 pm HEART & STROKE FOUNDATION CPR & AED DEMO
2:00 pm Ray St. Germai, Country
2:30 pm Kehewin Native, Performance Theatre
3:00 pm Cheri Maracle, Alternative
3:15 pm Gabriel Ayala, Traditional
3:30 pm Sid Bobb, Children’s
4:00 pm Teagan Littlechief, Country
4:15 pm Arvel Bird, Violinist
4:30 pm Genevieve Fisher, Country
4:45 pm Wabs Whitebird, Rap
5:15 pm 7th Generation, Rap
   
5:30 pm - 6:00 pm Dinner Break
   
6:00 pm Vern Cheechoo: CD Launch, Rock
6:30 pm Road Engine Dreams, Rock
7:00 pm The Johnnys, Rock
7:20 pm Sister Says, Alternative

Sunday November 30, 2008
Emcee: Monique Diabo

Time Artist/Performers/Demonstration Genre
12 pm - 4 pm

Childrens’ Craft & Demonstrations Workshop:

Activity Instructor Type
Face Painting Samantha Doxtator Children’s Activity
Mystery Braid Donna Leach Children’s Activity
Mocassin Making Sunshine Tenasco Demonstration
Drum Making Dave White Demonstration
Wampum Belts Ken & R. Maracle Demonstration
Tamarak Bird   Demonstration
1:30 pm 7th Generation, Rap/Hip Hop
1:45 pm

Caley Watts, Country

2:00 pm Kehewin, Native Dance Theatre
2:30 pm Indigie Femme, Alternative
2:45 pm Jason Chamakese, Traditional Flute
3:15 pm Nadjiwan, Acoustic
3:30 pm Jani Lauzon, Female Traditional
3:45 pm Cheri Maracle, Acoustic
4:15 pm Shawn Bernard, Rap/Hip Hop

Fashion Show/Music Café Stage

Saturday, November 29, 2008
Music Emcee: Dianne Keye

Time Artist/ Performance
11:00 am Caley Watts Country
11:15 am Jason Chamakese Traditional Flute
11:30 am Shawn Bernard Rap/Hip Hop
   
2:00 pm Fashion Show by Turtle Concepts
4:00 pm Fashion Show by Turtle Concepts
   
6:00 pm Sister Says
6:15 pm Nadjiwan Acoustic
6:30 pm Jani Lauzon Alternative

Sunday, November 30, 2008
Music Emcee: Dianne Keye

Time Artist/ Performance
1:00 pm Fashion Show by Turtle Concepts
3:00 pm Teagan Littlechief Country
3:15 pm Wabs Whitebird Rap/Hip Hop
3:30 pm Gabriel Ayala Traditional
4:00 pm Indigie Femme Alternative
4:15 pm Ray St. Germain Country
 



slideshow01 slideshow02 videocoverage01 videocoverage02
 
 

Copyright ©2011 Indian Art-I-Crafts

 
festinfo ticketacc gethere vendorinfo contactus aboutus home