Canadian Aboriginal Festival on Facebook
Canadian Aboriginal Festival YouTube Channel
Archive: 2005 Amateur Lacrosse Skills Competition Winners
Please choose a category:

Shooting Accuracy

Tyke
Simon Boyko – Mississauga
Shane Henry – Six Nations
Daniel Singer – St. Catherines

Novice
Liam Nesbitt – Burlington
Matt Austriaco – Halton Hills
Brendan Bomberry – Six Nations

Peewee
Nicholas Nesbitt – Burlington
Dallas John – Six Nations
Austin Shanks – Clarington Gaels

Bantam
Kody Staats – Six Nations
Wayne Hill – Six Nations
Ryan Burnham – Six Nations

Midget
Emmitt Printup – Tuscarora
Kasey Maracle – Six Nations
Torrey Vanevery – Six Nations

Under 15 Girls
Jheri Johnson - Six Nations
Jerrica Hill - Six Nations
Tawnie Johnson - Six Nations

Back to Top


Hardest Shot

Tyke
Jonathan Thibodeau – Burlington
Tyler Mckay – Mimico
Devin Condlin - Mississauga

Novice
Brendan Bomberry – Six Nations
Alex Henry – Six Nations
Ty Cordingly - Orangeville

Peewee
Tyler Longboat - Six Nations
Jacob Bomberry – Six Nations
Austin Shanks – Clarington Gaels

Bantam
Ryan Burnham – Six Nations
Shelton VanEvery – Six Nations
Kody Staats – Six Nations

Midget
Pierce Abrams - Tuscarora
Emmitt Printup- Tuscarora
Torrey VanEvery – Six Nations

Under 15 Girls
Tawnie Johnson – Six Nations
Jerrica Hill – Six Nations
Allanah Weston - Burlington

Back to Top


Breakaways

Tyke
Callum Jones – Burlington
Shane Henry – Six Nations
Daniel Singer – St. Catherines

Novice
Joshua Miller – Six Nations
Cameron Breen – Clarington Gaels
Dan Michel – Clarington Gaels

Peewee
Ben Austriaco – Halton Hills
Jacob Bomberry – Six Nations
Tyler Longboat – Six Nations

Bantam
Vaughn Vyse – Six Nations
Kody Staats – Six Nations
Randy Johnson – Six Nations

Midget
Emmitt Printup – Tuscarora
Jordan Johnson – Six Nations
Kraig Maracle – Six Nations

Under 15 Girls
Jheri Johnson – Six Nations
Casey Jamieson – Six Nations
Seaneen Crossey - Clarington Gaels

Back to Top


Centre Men Challenge

Tyke
Ryan Lanchbury – Burlington
Mack Unyi – St. Catherines
Jesse Longboat – Six Nations

Novice
Matt Austriaco – Halton Hills
Liam Nesbitt – Burlington
Kurt Gibson – Six Nations

Peewee
Set Laidlaw - Halton Hills
Dalton Day – Akwesasne
Billy MacNutt - Brampton

Bantam
Ryan Burnham – Six Nations
Shelton VanEvery – Six Nations
Randy Johnson – Six Nations

Midget
Jordan Johnson – Six Nations
Torrey VanEvery – Six Nations

Under 15 Girls
Tawnie Johnson – Six Nations
Jerrica Hill – Six Nations

Back to Top


(New Catagory)

Winner for Overall Under 15 Girls
Jheri Johnson

Back to Top


Friendship Two on Goalie

Tyke
Tyrus Rehaner – Burlington
Ryan Lanchbury – Burlington
Tyler Mckay – Mimico
Ryan Smith – Burlington
Bailey Skye – Six Nations
Callum Jones - Burlington

Novice
Matty Magean – Clarington Gaels
Matt Austriaco – Halton Hills
Dan Michel – Clarinton Gaels
Ben French – Mimico
Liam Nesbitt – Burlington
Brendan Bomberry Six Nations

Peewee
Austin Shanks – Clarington Gaels
Jacob Bomberry – Six Nations
Andrew Kelly – West Durham
Seth Laidlaw – Halton Hills
Nic Nesbitt – Burlington
Ben Austriaco – Halton Hills

Bantam
No Bantams

Midget
No Midgets

Under 15 Girls
Jheri Johnson – Six Nations
Seaneen Crosby – Clarington Gaels

Back to Top


Goalies

Tyke
1. Kyle Herbert

Novice
1. Dryden Ferjo - Whitby

Peewee
Stephen Smalkais – Brampton
Chase Martin – Six Nations
Kadyn Pack - Whitby

Bantam
Warren Hill – Six Nations
Justin Reid – Halton Hills

Midget
Klayton Maracle – Six Nations
Nic Spence – Halton Hills

Under 15 Girls
1. Eryn Matisz - Burlington

Back to Top

 



slideshow01 slideshow02 videocoverage01 videocoverage02
 
 

Copyright ©2011 Indian Art-I-Crafts

 
festinfo ticketacc gethere vendorinfo contactus aboutus home